Türkiye’nin ilk “Helal Turizm Çalıştayı” için hazırlıklar, kurum davetleri için resmen başladı

Türkiye’nin ilk “Helal Turizm Çalıştayı” için hazırlıklar, kurum davetleri için resmen başladı

Türkiye’nin ilk helal turizm çalıştayı, 22-24 Şubat tarihleri arasında; Süleyman Demirel Üniversitesi Helal Turizm Uygulama ve Araştırma Merkezi (HETURAM), Uluslararası Helal Turizm Derneği (IHATO), Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) işbirlikleri ve Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) destekleri ile organize edilecek.

Türkiye’de bir ilk olacak Çalıştay’da Türkiye’nin helal turizm açısından mevcut durumu, güçlü ve zayıf yönleri, karşı karşıya oldukları fırsat ve riskleri analiz edilecek. Çalıştaya, helal turizm alanı ile ilgili olarak başta Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) olmak üzere; Türk Standartları Enstitüsü (TSE), İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC), İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK/COMCEC),  İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC),  Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD),Uluslararası Helal Turizm Derneği (IHATO), Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED), Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ve Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nden (AKTOB) üst düzey katılımcıların katılım göstermesi bekleniyor.

Helal turizm alanında yapılan faaliyetler hakkında görüş alışverişinde bulunmak ve Helal Turizm Durum Analizi Çalıştayına davet etmek için; HETURAM Müdürü Doç. Dr. Ömer Akgün TEKİN, IHATO Genel Başkanı Yusuf GERÇEKER, MÜSİAD Turizm Sektör Kurulu Başkanı Muhammet TOPALOĞLU, IHATO Genel Sekreteri Emrullah Ahmet TURHAN, IHATO yönetim kurulu üyeleri, Ruhat Ülgen CENGİZ ve Yener AKAR ile Kastamonu Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Hüseyin PAMUKCU’dan oluşan bir heyet;  Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sn. Nadir ALPARSLAN’I, Ticaret Bakanlığı Helal Akreditasyon Kurumu Başkanı Sn. Zafer SOYLU’yu, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanı Sn. Serdar ÇAM’ı, İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi Genel Direktörü ve İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreter Yardımcısı Sn. Musa KULAKLIKAYA’yı, İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi Genel Müdürü Sn. Mehmet Metin EKER’i ve Türk Standartları Enstitüsü Genel Sekreteri Sn. Aykut KIRBAŞ’ı ziyaret ettiler.

Ziyaretlere ilişkin fotoğraflar aşağıdadır:

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sn. Nadir ALPASLAN’a yapılan ziyaret

 

Ticaret Bakanlığı Helal Akreditasyon Kurumu Başkanı Sn. Zafer SOYLU’ya yapılan ziyaret

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanı Sn. Serdar ÇAM’a yapılan ziyaret

İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi Genel Direktörü ve İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreter Yardımcısı Sn. Musa KULAKLIKAYA’ya yapılan ziyaret

İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi Genel Müdürü Sn. Mehmet Metin EKER’e yapılan ziyaret